Regeneracja to jeden z najważniejszych elementów pozwalających zdrowo trenować przez całe życie. Jest niemal tak ważna, jak zdrowa dieta, dobrana do trybu życia, oraz plan treningowy dostosowany do potrzeb i możliwości danego organizmu. Bez odpoczynku proces syntezy włókien mięśniowych nie będzie optymalny. Żeby móc trenować trzeba odpowiednio się zregenerować!
Regeneracja jest kluczem do sukcesu każdego sportowca, bez względu na to czy jest zawodowcem, czy amatorem. A więc jeśli biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze, nartach lub rolkach, wspinasz się na skałkach czy nawet tańczysz i chcesz cieszyć się swoją pasją przez lata bez kontuzji – powinieneś poznać podstawy optymalnej regeneracji.

Sposobów na regenerację jest wiele.
Po pierwsze – sam sposób odżywiania, dostarczania kalorii, jest już regeneracją. Ilość i jakość pożywienia oraz czas kiedy je spożywamy, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.
Kolejnym ważnym elementem jest suplementacja w mikro i makro składniki odżywcze. Rynek w Polsce oferuje szeroki wybór firm specjalizujących się w suplementach regeneracyjnych dla sportowców.
Po trzecie – sen oraz przerwy w treningach. Twój organizm potrzebuje czasem odrobiny lenistwa.
Po czwarte – dobry plan treningowy, który pozwali Ci się rozwijać, ale również odpocząć w aktywny sposób.
Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest oddziaływanie ciepła i zimna na organizm, a więc sauna, kriokomora, morsowanie. W zależności od organizmu, mikro urazów, których nabawiło się nasze ciało, wybieramy zabiegi z użyciem ciepła bądź zimna.
Polecam również masaże oraz inne zabiegi z dziedziny fizjoterapii, np. suche igłowanie.

W ostatnim czasie na popularności zyskała kompresjoterapia i słusznie, bo odpowiednia kompresja w trakcie i po wysiłku może być zbawienna dla naszego ciała.
Kompresjoterapia to jeden ze sposobów małoinwazyjnego leczenia chorób żył oraz obrzęków. Jest uznaną metodą profilaktyki oraz leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych i zakrzepicy żylnej. Polega na nałożeniu na nogę od zewnątrz odpowiednio mocnego ucisku, aby przenieść go na naczynia krwionośne i tkanki. Dodatkowo stosowanie kompresjoterapii przynosi ulgę zmęczonym nogom, zmniejsza dokuczliwe uczucie ciężkości oraz obrzęki nóg.
W sporcie najczęściej wykorzystywane są 3 rodzaje kompresji: ukierunkowana, stopniowa i medyczna. W firmie Royal Bay również wykorzystujemy te technologie.
Kompresja stopniowa – w produkcie kompresja jest rozłożona tak, aby była najsilniejsza w obszarze mięśnia. Zapewnia to maksymalną stabilizację (eliminacja wstrząsów = oszczędność energii i zapobieganie urazom), przy jednoczesnym wsparciu krążenia krwi w celu zwiększenia wydajności. Ukierunkowaną kompresję można spotkać zwłaszcza w linii produktów Extreme (opaski na łydki i uda, szorty), a także rękawkach kompresyjnych Arm Sleeve.
Kompresja stopniowana – najczęstszy rodzaj kompresji zapewniający wzrost wydajności i lepszą regenerację wszystkich sportowców. Kompresja jest zaprojektowana tak, aby największy ucisk był tuż nad kostką i stopniowo zmniejszał się w kierunku kolana. Zapewnia to optymalne wsparcie krążenia krwi (dopływ tlenu do mięśni i wypłukiwanie szkodliwych metabolitów), a także stabilizację mięśni, więzadeł i ścięgien, aby zapobiec urazom. Stopniowana kompresja jest stosowana w większości serii produktów (Classic, Neon, Air, Thermo, Start, Relax).
Kompresja medyczna – jest to specyficzny rodzaj stopniowanej kompresji, przy zastosowaniu w sporcie chroni mięsień przed rozwojem żylaków i chorób zakrzepowych. Rozkład i siła ucisku są zgodne z normą dla 2 klasy kompresji (CCL 2; 23–32 mmHg). Idealna dla sportowców, którzy mają już pewne problemy zdrowotne i chcą zapobiec ich dalszemu rozwojowi podczas zajęć sportowych. Kompresja medyczna jest stosowana w wyjątkowym produkcie ROYAL BAY® Therapy.