Czy zauważyliście, że podczas długiej jazdy samochodem, gdy wasze nogi są wciąż w jednej pozycji i nie mają możliwości ruchu, puchną i są obolałe? Ta sama sytuacja może mieć miejsce podczas lotu samolotem, gdzie dodatkowym czynnikiem może być ciśnienie w kabinie samolotowej.
Mięśnie naszych nóg oraz stawy pozostają w bezruchu podczas podróży i nie pompują krwi i limfy w kierunku serca, tak jak to powinno być prawidłowo.
Kolana są w zgięciu, co dodatkowo powstrzymuje odpływ limfy i krwi z podudzi w wyższe partie ciała. Jest to główna przyczyna opuchniętych łydek, spuchniętych kostek, nabrzmiałego śródstopia..
Podkolanówki lub opaski kompresyjne to dobre rozwiązanie podczas długiej jazdy samochodem czy wielogodzinnego lotu samolotem.
Zalety kompresji
Działa przeciwko uczuciu ciężkich nóg
Po długiej podróży samochodem możesz mieć uczucie sztywnych mięśni i ciężkich nóg, co nie jest idealną sytuacją przed treningiem. Kompresja w tym przypadku pomaga utrzymać aktywowane i ukrwione mięśnie. Przeciwdziała w ten sposób sztywności mięśni i obrzękowi nóg.
Działa jako środek zapobiegający zakrzepicy w podróży
Podczas podróży samolotem mięśnie są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy. Kompresja sportowa znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy w podróży.